Şarap Kültürü

 

             Şarap insanlık tarihinde çok uzun bir süredir var olan ve içilen bir içkidir. Şarap bir kültürdür. Yapılışı, türü, tadı, rengi hepsi ayrı ayrı uzmanlık isteyen alanlardır. Bazı üniversitelerde şarap üretim teknolojisi ya da şarap experliği ile ilgili bölümler de bulunmaktadır.

 

 Şarabın Tarihçesi

 

            Şarabın ilk nasıl yapıldığı ya da kimler tarafından bulunduğuna dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Kafkasya bölgesinde M.Ö 7000 yılına ait düzenli üzüm ekimine ait izler bulunmuştur. Yunan, Roma, Mısır, Babil medeniyetlerinin şaraptan en çok etkilenen medeniyetler olduğu söylenmektedir. Mısırlılarda daha detaylı kayıtlar bulunmuştur. Duvarlarındaki şarap resimlerinin yanı sıra üzüm bağları, üreticileri, bağ bozumu ve şarap etiketlerinin kayıtlarını tuttukları da tespit edilmiştir. Ayrıca Mezopotamya bölgesinde 7000 yıl öncesine kadar süryani şarabı yapıldığına dair izler bulunmakta.  

 

            Yunan uygarlığı ve onların devamı kabul edilen Romalılar şarap kültüründen en çok etkilenen ve şarabı aristokrasilerinin sembolü haline getiren uygarlıkların başında gelir. Şarabın içinde bulunan alkolden dolayı ilaç ve antiseptik yerine kullanımı, ortaçağda meydana gelen veba salgınlarında da önemli faydalar sağlamıştır. Hatta Anadolu’da ateşlenen çocuklara sirke kullanımının sebebi, İslamiyet’i seçen Anadolu’nun dini inanışlarından dolayı şarabı tedavide kullanamamasından ve sirkede de benzer antiseptik etkiyi görüyor olmalarından kaynaklanır.

 

Şarap Türleri

 

            Kırmızı ve beyaz şarap olarak ayrılan şarap türleri kendi içinde de birçok çeşide ayrılmaktadır. Şaraba rengini veren üzümün kabuğudur. Şıranın, üzüm kabuklarıyla beraber bekletildiği sürenin sonunda şarabın ne renk olacağı ve ne türde olacağı ortaya çıkar. Burada üzümün türü, kalitesi, üretim şekli de önemlidir. Şarap türlerinin kadehleri de farklıdır. Beyaz şarabın daha küçük bir kadehi varken, kırmızı şarap daha büyük balon kadeh diye tabir edilen kadehlerde içilir. Şarabın bir başka türü olan şampanya ise daha ince ve uzun kadehte tercih edilir. Cabernet Sauvignon, Shiraz, Zinfandel, Pinot Noir, Chardonnay ve Riesling şarap yapımında kullanılan başlıca üzüm türlerindendir. 

Süryani Şarabı Hangi Üzümlerden Yapılır?

Kırmızı süryani şarabı öküzgözü ve boğazkere üzümlerinden, beyaz süryani şarabı ise kerküş ve mezrona üzümlerinden üretilmekte.