Süryani Şarabı ve Meyve Şarapları

            En eski içkilerden biri olduğu bilinen şarap son yıllarda farklı çeşitleriyle de öne çıkıyor. Shiluh Süryani şarabı çeşitleri, üzüm şarabı olarak üretilse de farklı meyvelerden üretilen şaraplara da göz atmak istedik. En çok tercih edilen içkilerden biri olan şarap, pek çok meyve ile birlikte hazırlanabiliyor. Çeşitli aromalara sahip meyveler şarap haline gelince de ortaya değişik tatlar çıkıyor. Özellikle son yıllarda farklı tatlar arayanlara yönelik olarak meyveli şaraplara olan ilgi son derece arttı. Hemen hemen her meyveden üretilebilen şarap çeşitleri göz dolduruyor.

 

            Üzüm, şarap üretiminde en çok kullanılan meyve olarak öne çıkmakta. Süryani şarabı üretiminde Boğazkere, Öküzgözü, beyaz Süryani şarabı üretimindeyse Kerküş ve Mazrona üzüm çeşitleri kullanılmaktadır. Ancak özellikle son yıllarda üzümün yanı sıra pek çok çeşitli meyve de şarap yapımında kullanılarak ortaya değişik tatlar çıkartılmakta.

 

 Hangi Meyvelerden Şarap Yapılır?

 

            Üzüm haricinde şarap üretiminde en çok kullanılan meyveler, vişne, karadut, kavun, nar, elma, portakal ve mandalinadır. Ahududu ve böğürtlen de meyveli şarap yapımında tercih edilen meyvelerdendir.

 

 Meyve Şaraplarında Ne Kadar Alkol Bulunur?

 

            Meyve şaraplarının içerdiği alkol oranıyla ilgili kesin bir rakam verilemez. Ancak genel olarak yüzde 9 ila yüzde 10 arasında alkol içerdikleri öngörülebilir. Ancak farklı meyvelerle üretilen şarapların tatlarının daha şekerli olacağı da unutulmamalıdır.

 

            Meyve şarapları evde de hazırlanabilir. İstenilen meyveye göre hazırlanabilecek pek çok tarif vardır. Sıfırdan kendi şarabınızı yapabileceğiniz gibi, içerisine meyve eklenerek yeni şarap tatları da ortaya çıkartılabilir.

 

 Karışık Meyveli Şarap Nasıl Yapılır?

 

            Karışık meyveli şarap yapımında istenilen meyveler kullanılabilir. Şarabın içerisinde kullanılacak olan muz, elma, armut, portakal ve şeftali küçük küçük dilimlenir. Üzerine toz şeker eklenerek bekletilen meyveler 10 dakika dinlendirilir. Dinlendirildikten sonra üzerine bir şişe beyaz şarap eklenir. Şarap eklendikten sonra şekerlerin iyice çözünmesi için güzel bir şekilde karıştırılır. Şekerler, meyveler ve şarabın iyice özdeşleşmesinden sonra karışım buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında dinlenen karışık meyveli beyaz şarap üç dört saat sonra içime hazır hale gelir.