Hangi Tür Şaraplar Hangi Yemeklerle İçilir?

 

             Dünyanın bilinen en eski alkollü içeceklerinden biri olan şarap, günümüze kadar gelmeyi başararak, halen aynı ilgiyi görmeye devam ediyor. Buna bağlı olarak günümüzde oldukça farklı şarap türleri üretilmeye devam ediyor. Çeşitli türleri olan şaraplar, bazı yiyeceklerin yanında içildiğinde ortaya daha büyük bir lezzet uyumu çıkmaktadır. Konu hakkında fikir sahibi olmak, daha bilinçli seçimler yapmaya yardımcı olacaktır.

 

  Kırmızı Şarap ve Yiyecekler

 

             Kırmızı şaraplar söz konusu olduğunda genelde akıllara et yemekleri geliyor. Ancak her et türü kırımızı şarap için uyumlu değil. Buna göre özellikle kırmızı etten hazırlanan yemekler, kırmızı şarapla yenildiğinde çok daha lezzetli olabiliyor. Eğer şarap, yemekle birlikte tüketilmeyecek ise, füme etler atıştırmalık olarak doğru seçim olabilir. Bununla birlikte füme peynir çeşitleri de kırmızı şarapla birlikte yenilebilir.

 

  Deniz Ürünleri ve Beyaz Şarap

 

             Kırımızı şaraba göre daha hafif bir seçim olan beyaz şaraplar, genellikle deniz mahsulleriyle birlikte tüketilir. Özellikle büyük balık türleri, beyaz şarapla çok daha büyük bir uyum sergilemektedir. Somon balığı, karides gibi seçimler, beyaz şarapla uyum sağlayan yiyecekler arasında yer almaktadır. Ayrıca beyaz şaraplar bazı yemeklerin pişirilmesi sırasında yemeğe lezzet katmak amacıyla da kullanılmaktadır. Risotto yapımında kaliteli bir cins beyaz şarap kullanmak, risottonun başarısını arttırmak için son derece idealdir. Beyaz şarap çeşidi olarak kustan süryani şarabımızı tavsiye etmekteyiz.

 

  Rose Şarapların Tatlılarla Uyumu

 

             Rose şarap olarak bilinen, biraz daha pembemsi ve tatlı yapıda olan şaraplar, daha çok tatlı yiyeceklerle uyum sağlarlar. Buna göre evinizde vereceğiniz küçük bir davette hazırlayacağınız minik pastalar, cupcake türündeki yiyeceklerle beraber rose süryani şarabı servis edebilirsiniz. Aynı zamanda bu şaraplar, küçük atıştırmalıklar, kanepeler, cipsler de uyumlu olabilmektedir. Rose şarapların yanında kuruyemiş çeşitleri ikram edilebilir. Antep fıstığı, soslu fıstıklar rose şarap için uygundur. Rose şarap çeşidi olarak verdo süryani şarabımız bulunmakta.