Süryani Şarabının Sınıflandırılması

 

             Şarap, lezzeti ile tarih boyunca kişilerin damağına hitap etmiştir. Özellikle Mezopotamya bölgesinde yaklaşık olarak 6500 yıllık bir geçmişi bulunan süryani şarabı uzun yıllardır zevkle yapılıp içilmektedir. Şarap sevenleri tarafından özel günlerde veya günün her anında içilebilmektedir. Şaraplar içerdiği alkol oranı, şeker oranına ve rengine göre kategoriye ayrılmaktadır.

 

 Şarapların Alkol Oranı Göre Sınıflandırılması

 

             Şarap sek olarak gruplandırılan yüzde 0 ile 0,4 oranında olmaktadır. Sek şarapların içeriğinde kükürt dioksit ile sorbik asit miktarı düşük olmaktadır. Dömisek şarap, yüzde 0,5 ila 2 oranında olan şaraplar hafif tadı ile bu grupta yer alır. Kükürt dioksit ve sorbik asit miktarı sek şaraplardan daha fazladır. Sek şarapların içerisine alkol eklenerek domisek haline getirilebilir.

 

 Şarapların Şeker Oranına Göre Sınıflandırılması

 

             Şeker oranına göre gruplanan şaraplar doğal tatlı, mitsel ve likör şaraplar olarak gruplanmaktadır. Tabii tatlı olan şaraplara herhangi bir ilave olmadan üzümün doğal tadı ile alkol oranının olduğu şaraplardır. Mitsel şaraplar tabii şaraba alkol ilave edilerek .5 oranına çıkarılarak elde edilmektedir. Likör şaraplar fermantasyon esnasında veya bitiminde pekmez ve alkol ilave ile .5 oranına çıkarılmasıdır.

 

 Şarapların Renklerine Göre Sınıflandırılması

 

             Şaraplar renklerine göre kategoriye ayrıldığında gruplar ise beyaz, pembe ve kırmızı olmaktadır. Pembe süryani şarabı olarak "verdo" isimli şarabımız bulunmaktadır. Beyaz olan şarapların renginin beyaz olması için üzümlerin kabuklarından ayrılmaktadır. Beyaz süryani şarabımız bölgede yetişen mazrona ve kerküş üzümlerinden üretilmektedir. Beyaz şarap olarak "kustan" şarabımız bulunmaktadır. Bu şaraplar 5 ila 10 derece arasında muhafaza edilmeli ve içilmelidir. Servis edilirken kadehin 3’te 1’i boş bırakılmalı, kadehin ayağından tutularak el ısısın şaraba geçmesine müsaade edilmemelidir. Pembe şaraplar karışık renk üzümlerin kullanılması ile yapılmaktadır.

 

            Kırmızı şarapların daha kısa süre maserasyon süresine tabi tutulması ile pembe renk oluşumu gerçekleşir. Alkol oranı % 11 ila 12.5 arasındadır. Kırmızı şaraplar üzümlerin kabuklarının belirli süre fermantasyon işleminde kalması ile oluşur. Alkol oranı 12 ila 13 arasındadır. Kırmızı şaraplar ve pembe şaraplar 15 ila 20 derece arasında servis edilmelidir. Kaliteli kırmızı ve pembe şarapların servisi kadehin 3’te 1’i doldurularak yapılmalıdır. Normal kalitedeki şaraplarda ise kadehin 4’de 3’ü doldurulabilir.