Şarabın Faydaları Nelerdir?

 

            Şarap, meyvelerden özellikle de üzümden elde edilmektedir. Üzümün mayalanması sonucu fermantasyon oluştuğu için alkol içeriği kazanmaktadır. Şarap aslında üzüm suyudur beyaz, kırmızı veya pembe renklerde olabilmektedir. Süryani şarabı olarak rose şarap bulunmamaktaydı ve alınan yoğun istekler sonucu pembe (rose) şarap da üretilmeye başlandı. Rose süryani şarabı ile ilgili hazırladığımız özel makalemizi de okuyabilirsiniz.

 

 Şarabın Faydaları Nelerdir?

 

            Süryani şarabı, diğer alkollü içeceklere göre sağlık açısından faydalıdır. Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur ve kalp sağlığını korur. Etkili antioksidana sahip olduğu için hücre yenilenmesini sağladığı için kanser oluşumuna da önlemeye yardımcı olmaktadır.

 

 Süryani Şarabında Anti- Oksidan Özellikler

 

            Kırmızı süryani şarabı özellikle resveratrol adı verilen polifenol kaynağıdır. Polifenol antioksidan görevi görmektedir. Bu sebeple kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Özellikle akciğer kanserinin önlenmesinde büyük faydası vardır.

 

 Yaşa Bağlı Olarak Gelişen Bunamaya Büyük Ölçüde Engel Olmaktadır

 

            Şarabın içeriğinde bol miktarda bulunan antioksidan sayesinde sinir hücrelerinin korunmasına fayda sağlamaktadır. Şarabın içerisinde bulunan resveratrol beyinde oluşan Alzheimer hastalığına neden olan plakların parçalanmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra şarap, yaşa bağlı olarak gelişen bunamanın yani sinir hücrelerinin zarar görmesini büyük ölçüde etkilemektedir.

 

 Özellikle Menopoz Döneminde Kemiklerin Güçlenmesini Sağlamaktadır

 

           Süryani şarabının içeriğinde bulunan yüksek silikon içeriği sayesinde kemik yoğunluğunun arttırılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Şarabın içeriğinde bulunan bir diğer bileşen de fitoöstrojenlerdir. Fitoöstrojenler menopoz dönemindeki kadınlarda kemik sağlığını desteklemektedir.

 

 Diyabet Önleyici Etkisi Bulunmaktadır

 

            Şarap, diyabet oluşumunun ilk dönemleri sırasında oluşan oksidatif basıncın neden olduğu şikâyetlerin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra şarap, tip 2 diyabet hastası olan kişilerde, kardiovasküler hastalıkların gelişmesi riskinin büyük derecede azaltılmasında çok fazla etkili olmaktadır.

 

 Hem Diş Sağlığını Hem De Diş Çürüklerini Önemli Derecede Önlemektedir

 

            Kırmızı şarap ve üzüm çekirdeği özleri diş çürüklerinin oluşmasını önlemekte etkilidir. Şarap hem diş sağlığını korumakta hem de oluşabilecek diş çürüklerini önlemektedir.